Perşembe, Temmuz 13, 2006

btc boru hattı

tam da şu anda, ceyhan'da, bakü ceyhan boru hattı açılış törenini dev ekrandan kinayeli gözlerle izliyorum. dünyanın üçüncü paylaşım savaşına hazırlandığı bu günlerde, kodları okumak ve türkiye'nin beyhude iyimserliğini görmek, pek eğlenceli olmasa da...

btc'nin asıl anlamı, ekonomik getirisinde değil. abd ile rusya ve iran arasındaki devasa çekişmenin bir alanı, bu boru hattı. ruslar'ın ortadoğu ve kafkaslar'daki elini yavaşlatmaya yönelik bir hamle olmasının yanısıra, rusya'nın bölgedeki etkinlik çabalarına karşı simgesel bir önemi de var. tevekkeli değil, bu açılış töreninin anti-rus bir gösteriye dönüşeceğini sezen kazakistan cumhurbaşkanı nazarbayev, programa katılmaktan vazgeçti.

projenin türkiye açısından önemine gelince, hükümet bu yatırımın türkiye'ye yılda 200-250 milyon dolar getireceğinin söylüyor; ancak bağımsız kaynaklar bu miktarın yılda 40 milyon dolar civarında olacağı görüşünde. ben petrolün fiyat artış eğilimine bakınca bağımsızlar kadar eli kıt değilim; ancak türkiye'nin dış siyasetine ve ekonomi yönetimine, hatta dekadans halindeki tüm toplumlara özgü o geleneksel iyimserlikten de medet ummuyorum.

başbakan erdoğan'ın konuşmasında herkese mavi boncuk dağıtmasındaki ölçüsüzlük ve hesapsızlık -rusya'ya yeni hat sözü, nükleer lobiye nükleer enerji sözü, vb.-, bana ittihat ve terakkicilerin onmaz iyimserliğini anımsatıyor. o imparatorluğa sonra ne olduğunu anımsayan anımsar.

Hiç yorum yok: