Cuma, Eylül 01, 2006

linç kültürü: faşizmin özelleştirilmesi

önce sakarya'da başladı geçtiğimiz yıl. sonra buna türkiye'nin diğer illeri eklenmeye başladı birer birer. izmir, bozüyük, kayseri, samsun, artvin, ordu, izmit, erzincan, ısparta, mersin, kırklareli, tokat, konya... türkiye'nin dört bir yanında vatanı diğerlerinden daha çok sevdiğini iddia eden birileri, gelin şuna düpedüz 'faşistler' diyelim, bunu birilerini döverek tescil ettirmeye çalıştılar. sakarya'da tayadlılar oldu bu; erzincan'da tgf üyeleri.

linç kültürü türkiye'ye yeni giren bir kavram değil. ancak türkiye'nin ve dünyanın değişen koşullarıyla ilgili, ağızda hayli acı bir tat bırakan bir ironi söz konusu burada. eskiden linçin koşullarını devlet belirler, linçi bizzat devletin muhtelif aygıtları yönetirdi. maraş’ta, sivas’ta, çorum’da, daha geriye gidersek kanlı pazar’da, tan gazetesinin basılmasında olanlar, türkiye’de devlet aygıtlarının nasıl çalıştığı konusunda bir ipucu veregeldi.

ancak şimdi durumun farklılaştığını görüyoruz. avrupa birliği üyelik sürecinin dayatmalarıyla türkiye, bir demokratikleşme sürecine girdi; ancak bu demokratikleşme sürecinin toplumsal ortamla koşut işlemesi için gereken koşullar yok. gerek kürt ayaklanması, gerek islam’ın gündelik yaşamda giderek artan etkisi, gerek merkez ile çevre arasında giderek artan gerilim, zaten sağda olan toplumu daha da sağa itti. ancak yasal ve siyasal düzenlemeler, liberalleşen bir toplumu gereksinince; bir boşluk doğması kaçınılmazlaştı.

bu boşluğu ise, eskiden bu görevi verilince yapan faşistler, bu kez kendi inisiyatifleri ile doldurdu. bir diğer deyişle, eskinin taşeronları, şimdi ‘adaletin özelleştirilmesi’ hareketiyle birlikte, ihaleyi aldılar. işin kötüsü, yaptıklarıyla toplumun önemli bir kesiminin hislerine tercüman olmaları.

1 yorum:

gaykedi dedi ki...

Özdemir İnce bugünkü yazısın da

Avrupa Birliğininin Türkiye' ye karşı saçma isteklerini ve eleştirilerini,bizi evlenme vaadiyle iğfal etmeye çalışmaya benzetmis...ilginc bir benzetme ama ben bunu avrupalı Türk bir çiftin ilişkisinden cok daha karmasik bir toplu nikaha benzetiyorum,bu nikahta bagzi kisilerin niyeti kötü (mesela Fransa ) evlenme vaadiyle Türk kızını kullanmak istiyor...diger çiftlerin ilişkileride bir alem,yani bu cok çetrefilli bir iliski...

benim aklima gelenler diger olasi çiftler ;

ona gercekten deger veren esine,evlenmeden elimi bile tutamazsin diyen binbir naz yapan kezban Türk kızı

babasının zorunla nisanlanmış evlenmemek icin herseyi yapababilecek miliyetci asena hanım kızımız

İngiliz gay ile evlenmek isteyen bir Türk gay,bu çiftimiz düğünde protesto edilmekten kavga cıkmasından korkuyor....( gaykedi' nin notu avrupa birligi konusunda en büyük samata escinsel haklari konusunda cikacak seyretmek gerek)

bu evliligi şişman Alman kızıyla sırf almanyaya amcasının yanına gitmek icin yapmak isteyen bitirim Türk delikanlı..

kavgacı durmadan birbirini yiyen görgüsüz Yunanlıyla Türk çifti...

Örnekler daha da çoğaltılabilir,eminim sizinde aklınıza birseyler geliyordur..gaykedi

http://gaykedi.blogspot.com/