Çarşamba, Haziran 20, 2007

oyakbank: memleket komedileri

bugünkü gazetelerin birçoğunun manşetinde, o değilse baş sayfasındaydı. hem yeni şafak, hem hürriyet bu fırsatı kaçırmamıştı. yeni şafak, silahlı kuvvetler'e bir darbe vurmanın daha sevinciyle "2.6 milyar dolar bulunca oyakbank'ı hollandalı'ya sattı" demiş. acaba avuç içi açık olan sağ eli, yumruk biçiminde sıkılı olup yere dik duran sol ele havadan hızlıca vurmak, günah mıdır? değilse, yeni şafak çalışanlarının hepsinin bunu yaptığından şüphem yok.

hürriyet gazetesi, bankanın yönetim kurulu başkanı coşkun ulusoy'un erdemir ihalesi sırasındaki 'ulusalcı' çıkışını muzipçe, ama yukarıdan bakan bir dille anımsatmış ve "tişörtlü şov rafa kalktı" başlığı atmış. başkötü özkök de homo ekonomikus'un dönüşü başlıklı yazısında "evladım, olur böyle şeyler, kapitalizm neleri kimleri yola getirmedi, sizi de elbet getirir." kıvamında bir yazı yazmış. yazıyı okurken özkök'ün şefkatli elini ulusoy'un omzunda hisseder gibi oldum.

ama asıl komik olanı, cumhuriyet'in başlığı: "oyakbank da gitti". başlıktaki yavuz turgul filmi havası, öldürdü beni!

1 yorum:

hüseyin emre dedi ki...

Bankacilik sermaye yogun bir is oldugu icin mecbur satacaklar. Alim satimin ilaninda alici olan ING Bank in bu alim nedeniyle Basel 2 kriterleri cercevesinde Tier 1 ve Tier 2 denen ve teknik konular olmasi nedeniyle detayli aciklamayacagim sermaye yeterlilik oranlarinda olusacak degisimler oncelikle ve ivedilikle yayinladi. Bankacilikta millicilik ancak zaten zenginsen olur. Demir celikte millicilik bankaciliga benzemez o olur.

Tum yorumlar, imla hatalari, carpitmalar ve istatistiki yalanlar tarafima aittir.